تبلیغات
WIMIFIRE - نمونه بارز و پیشگام مدرنیزاسیون شهری در میانه قرن نوزدهم میلادی

1- مقدمه
اولین قدم‌های شهرسازی مدرن در فاصله سال‌های 1830 تا 1850 برداشته شد. در این زمان معماران، عمدتا مشغول بحث و مشاجره درباره برتری و انتخاب یکی از سبک‌های گوتیک یا کلاسیک بودند و صنعت و محصولات صنعتی را تحقیر می‌کردند و در این پیشرفت سهم چندانی نداشتند. 
این پیشرفت‌ها مرهون زحمات تکنسین‌ها و متخصصین بهداشت است که در جست‌وجوی راهی برای بهتر کردن وضع شهرهای صنعتی بودند؛ به طوری که اولین قوانین بهداشتی، همان اصول ابتدایی هستند که براساس آنها، قوانین شهرسازی معاصر پایه‌گذاری شد. جنبش‌های سال 1848 و عواقب آن، باعث شد كه در مهم‌ترین ممالك اروپایی، یك گروه محافظه‌كار دست راستی روی كار آید كه از آن میان «ناپلئون سوم» در فرانسه را می‌توان نام برد. این گروه كه هم از قدرت مطلق و هم از حمایت ملی برخوردار بود، نظارت مستقیم دولت را در بخش‌های بسیاری از زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم لازم می‌شمارد و به همین دلیل، دست به اصلاحات تازه‌ای زد كه گذشته از داشتن مشخصات ضدانقلابی، صفت بارز هماهنگی و به وجود آوردن نظم متقابل را نیز دارد. در این دوره از اصلاحات، شهرسازی نقش مهمی را ایفا می‌كند و به‌صورت وسیله‌ای موثر در دست صاحبان قدرت بود و این امر به‌خصوص در فرانسه بیش از هرجای دیگر مصداق پیدا کرد. در این میان برای نخستین بار به نظر می‌رسد، مساله طرح جامع یک شهر مدرن در مقیاسی مناسب با نظام جدید اقتصادی و سیاسی مورد توجه قرار گرفت و طرح پیشنهادی نه تنها روی کاغذ باقی نماند بلکه تا حد بسیاری اجرا شده و کلیه آثار آن چه از لحاظ تکنیکی و فرمال و چه از نظر اداری و مالی، 
مو به مو مورد بررسی و کنترل قرار گرفت.
 
2- اهداف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی 
تغییر نقشه پاریس
«شارل لوئی ناپلئون بناپارت» که از 1849 تا پیش از کودتای 1851 رئیس‌جمهور فرانسه و سپس از 1852 تا 1870 تحت عنوان «ناپلئون سوم» امپراتور این کشور بود، پایه قدرتش را روی وحشت ناشی از انقلاب سوسیالیستی فوریه 1848 گذاشت و در مقابل طبقه روشنفكر و اقلیت كارگر، بر ارتش و وجاهت ملی خود تكیه ‌كرد. شخصیت وی ایجاب می‌كرد كه از طرفی برای كسب وجهه و محبوبیت بیشتر در پاریس دست به كارهای بزرگ و چشمگیر بزند و از طرف دیگر با تبدیل كوچه‌های قرون وسطایی پاریس به خیابان‌های وسیع و مستقیم، هم حركت سپاه را آسان‌تر سازد و هم راه را بر انقلاب‌های احتمالی آینده ببندد. از نگاه نخست به نقشه‌ پاریس این چنین به نظر می‌رسد كه خیابان‌های متقاطعی كه محلات پرجمعیت شهر را به یكدیگر متصل می‌كنند، پیش از آنكه با ملاحظات شهرسازی ساخته شده باشند، به پیروی از فرم خندق‌هایی كه به‌منظور دفاع از شهر، آن هم نه در مقابل دشمن خارجی بلكه برای جلوگیری از شورش خود اهالی پاریس، ایجاد شده‌اند. در تمام بحران‌های سیاسی، جنبش‌های انقلابی همیشه از محلات پاریس قدیم شروع می‌شدند و وضعیت خود كوچه‌ها موقعیت دفاعی مناسب ایجاد می‌كرد و سلاح‌های تعرضی موثری در دسترس انقلابیون قرار می‌داد. در كنار این اهداف سیاسی، انگیزه‌های اجتماعی و اقتصادی دیگری نیز قرار داشتند كه باز هم ایجاد تحولات اساسی را ضروری می‌ساختند. پاریس كه در زمان انقلاب و «ناپلئون اول» نیم میلیون نفرجمعیت داشت، به‌سرعت در حال توسعه بود و در زمان «ناپلئون سوم» جمعیت آن به بیش از یك میلیون نفر رسیده بود. مركز شهر قدیمی دیگر قادر نبود كه وزن این چنین تشكیلات درحال توسعه‌ای را تحمل كند، خیابان‌های قرون وسطایی و باروك برای ترافیك فعلی جای كافی نداشتند و خانه‌های قدیمی احتیاجات بهداشتی یك شهر صنعتی را تامین نمی‌كردند.
آن طور که نقل می‌شود، «ناپلئون» روزی در مقر «سن كلو» برای میهمانان بی‌شمار خود می‌گفت: «وقتی در نیویورك در تبعید به سر می‌برد روزی در یك رستوران در كنار میز آدم عجیبی غذا می‌خورد كه یك لوله كاغذ بسیار بزرگ روی میز پهن كرده و در آن طرح یك شهر بیست هزار نفری را با تمام كلیساها، میدان‌ها، مونومان‌ها و... كشیده بود و می‌گفت دیگر هر دفعه یك خانه نخواهیم ساخت، بلكه همه چیز در یك زمان شروع و در یك زمان خاتمه خواهد یافت. آن شخص همچنین جهت تامین زمین و آغاز ساختمان، مذاكره و عقد قرارداد نیز کرده بود». «ناپلئون سوم» در ادامه گفت: «آن روز با خود قرار گذاشتم در بازگشت به پاریس بدون هیچ شك و تردیدی پایتخت را بازسازی كنم.» در‌واقع تغییر نقشه پاریس توسط «ناپلئون» آغاز شد، در اتاق مطالعه‌ وی نقشه‌ بزرگی از پاریس بر دیوار آویخته شده بود كه «ناپلئون» با دست خود یا چنان كه «هوسمان» نوشته است «با دست پر جرات و شاهانه خود» تغییراتی را كه در نقشه باید صورت گیرد، رسم كرده بود. این تغییرات با سه رنگ قرمز، آبی و سبز كه هر رنگ به ترتیب نوبت اجرای آنها را در نقشه نشان می‌داد، مشخص شده بود. نقشه‌ اصلی و تمام كپی‌های آن به استثنای یك كپی در حریقی از میان رفت. تنها نسخه كپی كه توسط مورخ فرانسوی در كتابخانه‌ قصر برلین كشف شد، نقشه‌ای بود كه 
«ناپلئون سوم» در هنگام دیدار پادشاه پروس از نمایشگاه سال 1867 پاریس به‌عنوان نمودار اقدامات مشعشع امپراتوری به وی هدیه كرده بود. این كپی اگرچه كاملا مطابق نقشه‌ اصلی نیست، با این همه معرف كار فوق‌العاده‌ای است كه در شهرسازی در زمان كوتاه هفده سال (1869-1853) صورت گرفته است.
 
3- بارون هوسمان و فرمانداری حوزه رود سن
بارون «ژرژ اوژن هوسمان» بانی و مجری طرح پاریس، در سال 1831 دکترای حقوق گرفت، در جریان مسوولیت‌های خود به طبقه بورژوازی نزدیک شد، در سال 1848 از «لویی بناپارت» برای ریاست جمهوری حمایت کرد و در نهایت در سال 1853 و بعد از عهده‌داری چند مقام، به فرمانداری سن رسید. وزیر كشور وقت فرانسه 
«پرسین یی» پس از اینکه او را در یك ضیافت رسمی نهار ملاقات می‌كند، می‌گوید: «كسی كه بیش از همه نظر مرا جلب كرد هوسمان بود. در برابر من یكی از شخصیت‌های خارق‌العاده اجتماع قرارگرفته بود. او مردی بود درشت هیكل، قوی، پرهیمنه، پرتحرك و درعین حال ظریف، زیرك و سرشار از استعداد. این مرد بی باك از اینكه خود را آن طور كه هست نشان دهد اصلا پروا نداشت». «هوسمان» نیز درخاطرات خود می‌نویسد: هنگامی كه وزیر از او سوال می‌كند كه در آن مقام قادر به انجام چه كارهایی خواهد بود جواب می‌دهد: «با وجود فرماندار فعلی و سیاستمداران كهنه كاری مانند او، هیچ. اما با استفاده از مردی كه به خاطر مقام و محبوبیتش دارای امكانات كافی برای انجام كارهای بزرگ باشد و بتواند با نیروی جسمانی و روحانی با هرگونه عادات قدیمی كه مردم فرانسه بی‌نهایت به آن پایبند هستند مبارزه كند، هركاری را می‌توانم انجام دهم. از ناپلئون سوم كه بگذریم هیچ یك از حكام، بدون استثنا هرگز به این فكر نبوده‌اند كه یك فرماندار واقعی برای حوزه‌ سن به هتل دوویل پاریس بفرستد.» به این ترتیب طبیعی است كه «هوسمان» به طرفداری از «ناپلئون سوم» می‌پردازد ولی متكی به طرفداری و تایید امپراتور از خود پیوسته سعی می‌كند كه هیچ‌گونه مفهوم سیاسی به اقدامات خود ندهد و همیشه آنها را به عنوان اقدامات فنی و اداری كه از ضروریات مشخصی منتج هستند جلوه‌گر بدارد.
 
4- اصول برنامه‌ و اقدامات هوسمان
به محض اینكه «هوسمان» به سمت فرماندار انتخاب شد، تشكیلات تازه‌ای را برای انجام خدمات تكنیكی طبق روش مدرن به وجود آورد و برای این منظور یك عده از بهترین مهندسان را كه قبلا هم با او كاركرده بودند در رأس این تشكیلات قرارداد. با تامین این وسیله اجرایی پرقدرت و مفید و با استفاده از اعتمادی كه شخص شاه به وی داشت خود شخصا به رسیدگی درباره تشكیلات و ماموران اداری پرداخت. اصول برنامه «هوسمان» برای تغییر نقشه‌ پاریس كه خود درآغاز قبول خدمت آنها را برای انجمن پاریس توضیح داد به 4 دسته كلی تقسیم می‌شوند:
1- در اطراف ساختمان‌های بزرگ، قصرها و سربازخانه‌ها فضای بیشتری ایجاد شود تا دیدار آنها چشم را بنوازد، آمدن به آنجا در مواقع جشن آسان باشد و دفاع هنگام شورش به سادگی صورت پذیرد.
2- وضعیت بهداشتی شهر با از میان بردن كوچه پس‌كوچه‌های منشأ بیماری‌های واگیردار ارتقا یابد. قسمت مركزی پاریس پر از این كوچه‌های باریك غیرسلامت بود كه «هوسمان» هرگز موفق نشد تمامی آنها را از میان‌ بردارد.
3- ایجاد بلوارهای وسیع كه نه‌تنها می‌توانست از هوا و نور كافی برخوردار باشد بلكه عبور سربازان نیز در آنها به آسانی میسر بود. با این ابتکار باید آسایش عمومی تامین شده و امكان شورش تضعیف می‌شد.
4- تاکید بر سهولت عبور و مرور و احداث خیابان‌ها به نحوی كه مردم به آسانی به ایستگاه‌های راه آهن، مراكز تجاری و مكان‌های تفریح، بدون تاخیر و ازدحام و فارغ از حوادث عبور و مرور دسترسی یابند.
 
شمایی از اقدامات و برنامه‌های اساسی «هوسمان» 
در پاریس
هوسمان در دوره‌ فعالیت 17 ساله‌اش (1869-1853) و در راستای اصول برنامه خود، اقدامات گسترده‌ای را برای تغییر وضع كالبدی پاریس انجام داده است كه در پنج دسته‌ كلی می‌توان به‌ آنها اشاره کرد:
الف- اقدامات ساختمانی
مداخلات در وضع موجود شهر پاریس دراین زمینه، شامل تخریب محله‌های قدیمی و كشیدن خیابان‌های تازه و بلوارهای وسیع و همچنین ایجاد محله‌های جدید بود. «هوسمان» همچنین به تجدید بنای عماراتی كه در اطراف خیابان‌های جدید قرار می‌گرفتند، پرداخت. این امر با بنای ساختمان‌های منظم برای فعالیت‌های بازرگانی، خدمات عمومی و مسكونی در دو جانب شبكه‌های جدید خیابان‌ها و استفاده از ساختمان‌ها و بناهای مهم به عنوان نقطه عطف آنها همراه بود. احداث میادین جدید که در حقیقت جزئی از خیابان‌های تازه احداث بودند و نیز تدوین قواعد و نظام ساخت‌وساز برای ایجاد یکپارچگی و وحدت در فرم‌ها و نماها را نیز باید به موارد مذکور افزود. در مركز پاریس قدیمی 384 كیلومتر و درحومه 355 كیلومتر خیابان وجود داشت كه «هوسمان» 95 كیلومتر به مركز و 70 كیلومتر به حومه اضافه کرد. وی با تخریب و قطعه‌قطعه كردن بسیاری از محله‌های قدیمی، هسته‌ قرون وسطایی شهر را از تمام جهت بریده و خیابان كشی می‌کند و عملا روی كالبد شهر قدیم شبكه‌ای از خیابان‌های وسیع و مستقیم قرار داده و یك سیستم واحد ارتباطی بین مراكز اصلی زندگی شهری و ایستگاه‌های راه‌آهن به‌وجود می‌آورد. این شبكه‌بندی درعین حال شامل همه نوع پیش‌بینی‌های لازم برای حركت وسایل حمل و نقل از قبیل تقاطع‌های لازم و نحوه‌ ارتباط نیز بود.
 
ب- احداث باغ‌ها و پارك‌های عمومی
بخش دیگری از كارهای «هوسمان» كه در زمینه ارتقای بهداشت عمومی و بهبود بخشیدن به شرایط زندگی ساكنان پاریس موثر بود، درختكاری‌های منظم درخیابان‌ها، بلوارها، میدان‌ها و بالاخره احداث باغ‌ها و پارك‌های عمومی است. وی در این زمینه از وجود همکاری کاردان به نام «آلفان» استفاده کرد. در طرح این پارك‌ها كه از منظرسازی انگلستان ملهم بود، از طبیعت تقلید می‌شود و پارك‌ها اغلب به شیوه‌ای رمانتیك، كوه پایه‌ها، دره‌ها، دریاچه‌ها و جویبارهای كوچكی را در بر می‌گرفتند که نقطه مقابل طرح کلی شهر و ایجاد محورهای مستقیم به شیوه کلاسیک بود. از طرف دیگر، این پارك‌ها برخلاف پارك‌های انگلیسی كه درآن زمان تنها به معدودی قشر متمكن اختصاص داشت، برای عموم مردم و تفرج روزهای تعطیل آنها ساخته شده و علاوه‌بر این، وظیفه ایجاد شش‌های تنفسی برای پاریس را نیز برعهده داشتند. «بوادو بولونی» در غرب پاریس و «بوادو ون سن» در شرق آن، دو پارك عظیم این شهر هستند كه روی نقشه پاریس مانند دو شش خود نمایی می‌كنند. اگر طرح «هوسمان» به‌طور كامل اجرا می‌شد، این دو پارك با كمربندی سبز در امتداد دیوارهای دفاعی قدیمی شهر به یكدیگر مرتبط می‌شد. غیراز این دو پارك، پارك «مون سو» در مركز و پارك زیبای «مون سوری» درجنوب و پارك «بوت - شمون» برای كارگران در شمال نیز دراین دوره احداث شدند.
 
ج- نوسازی و احداث شبكه‌های تاسیساتی و راهیابی
این اقدامات، با وسعت و نظمی نظیر آنچه «هوسمان» موفق شد انجام دهد، كمتر سابقه دارند. برای تاسیسات آب، «هوسمان» از وجود همكاری با ارزش به نام «بلگراند» استفاده می‌كند و از او برای تهیه‌ پروژه‌‌های آبراه‌های جدید و تاسیسات بالا آوردن آب رودخانه سن دعوت می‌كند. با كمك این فرد حجم آب تهیه شده از 12.000 متر مكعب به 343.000 متر مكعب در روز و طول لوله‌كشی آب از 747 كیلومتر به 1545 كیلومتر افزایش می‌یابد. «بلگراند» همچنین شبكه جدیدی برای فاضلاب می‌سازد و طول گندآبروی موجود را از 146 به 560 كیلومتر می‌رساند كه از این مقدار فقط 15 كیلومتر مربوط به شبكه قبلی و بقیه تاسیسات تازه است. .
د- الحاق حومه‌‌های پاریس به شهر
در این بخش وظیفه‌ای سنگین به‌وجود آمد و آن الحاق حومه‌‌های پاریس به خود شهر بود و به این ترتیب مساحت پاریس به یك‌و‌نیم برابر افزایش یافت. در این راستا یازده شهرداری كوچك پاریس به شهر منضم گشت و دوازده ناحیه قدیمی پاریس به بیست ناحیه تبدیل شد و مسوولیت اداری هریك از این بیست ناحیه به یك شهرداری محول شد. به این ترتیب حدود شهر به استحكامات آن متصل می‌شود و در نظر است كه برای ساختن یك خیابان كمربندی و سریع، یك شعاع 250 متری نیز از خارج به شهر اضافه شود، ولی گرفتن این زمین‌ها از مالكان میسر نمی‌شود. 
بعد از الحاق این 11 شهرداری اطراف به پاریس، اداره‌ای به نام «اداره طرح پاریس» ایجاد می‌شود که در آن سال به سال نقشه‌هایی جدید با در نظر گرفتن تحولات جدید طرح شده و عملا تجارب گذشته با آینده پیوند می‌خورد. با اتخاذ این روش بود كه امكان ادامه پیشرفت شهر پاریس در نیمه دوم قرن 19 میلادی، كاملا تامین می‌شد. نکته کلیدی این بود كه نه «ناپلئون» و نه «هوسمان» به الحاق حومه‌ها به شهر قانع نبودند و «هوسمان» در پی طرحی جامع برای ناحیه‌ای وسیع‌تر كه شهر و حومه‌های آن را در بر می‌گرفت، برآمد که شاید بتوان آن را نوعی برنامه‌ریزی منطقه‌ای در آن زمان در نظر گرفت.
 
هـ- اصلاح ساختار اداری و تقویت اقتصاد شهر پاریس
اصلاحات اداری همگام و همزمان با اصلاح قوانین، ‌رهبری تمركز یافته كلیه‌ اقدامات عمرانی پایتخت و بهره‌گیری از اعتباراتی كه نه از طریق سرمایه بدون بازگشت، بلكه به واسطه قرضه‌ای كه در رابطه با بازدهی آینده اقدامات ضمانت شده است، جزو اقدامات «هوسمان» و نتایج حاصل از آنها است كه وی از طریق مبارزه سخت با بخش‌ها و دوایر اداری و همچنین ناظران سیاسی خود به آنها رسیده است. انجام كارهای ساختمانی عمومی نه‌تنها باعث ترقی قیمت زمین‌های اطراف آن می‌شد، بلكه با ایجاد فرصت‌ها و موقعیت‌های بهتر و رقابت‌پذیر که پویایی اقتصادی، فضای ساخته شده را به دنبال داشت، عملا تمام شهر را تحت تاثیر قرار می‌داد. از سال 1853 تا 1870، «هوسمان» در حدود 5/2 میلیارد فرانك در كارهای عام‌المنفعه خرج می‌كند كه فقط 100 میلیون آن را از دولت دریافت می‌دارد، بدون اینكه مالیات‌های جدیدی وضع كند یا اینكه مبلغی به مالیات‌های قدیمی اضافه كند. در همین زمان جمعیت پاریس از یك میلیون و دویست هزارنفر به نزدیك 2 میلیون نفر می‌رسد، درحالی كه 27000خانه تخریب و در عوض 100.000 خانه تازه ساخته شده است. درآمد متوسط یك فرانسوی از 2500 به 5000 فرانك و همان‌طور كه «پرسین یی» می‌گوید: درآمد شهرداری پاریس از 20، به 200 میلیون فرانك می‌رسد و به این ترتیب می‌توان گفت كه خود شهر هزینه «سیستماسیون» خود را می‌پردازد. اگرچه این اقدامات روی‌هم‌رفته بسیار مفید و رضایت‌بخش بودند، ولی روش تقسیم ثروت كلانی كه بر جای گذاشت، چندان خوشایند نبود.
جمع‌بندی و بحث در كارهای هوسمان
برنامه و نقشه «هوسمان» بیش از همه به این دلیل مورد نظر است كه درواقع اولین نمونه یك فعالیت مثبت و نسبتا جامع برای ایجاد تغییر و تحول در شهری بزرگ و مدرن به شمار می‌رود. او موفق شد به‌طور قاطع و با دخالت مستقیم، شهر پاریس را تحت نظم و قاعده‌ای معین درآورد. در آن زمان این اقدامات او كاری زورگویانه و خشن تلقی می‌شد و او مجبور بود كه انتقادات بسیار شدید و خصمانه‌ای را چه از طرف سیاستمداران و چه از جانب سایر مردم تحمل كند «هوسمان» در واقع نماد و نماینده قرن نوزدهم در كار و تولید است. 
وی در مدت هفده سال با نیرویی كه از یك تصمیم استوار و دوراندیشی مایه می‌گرفت، بزرگ‌ترین شهر قرن نوزدهم را بر مبنای نگاهی عمدتا مهندسی و پلی‌تکنیک به وجود می‌آورد. او به‌عنوان یک پیشرو، سال‌ها قبل از آنكه اتومبیل به صحنه شهر وارد شود به مساله عبور ومرور و حمل و نقل شهر توجه ویژه داشت. احداث خیابان‌های طویل و عریض و ایجاد دورنماهای وسیع با درختكاری در جانب آن و نیز نماهای متحدالشكل ساختمان‌ها، از ویژگی‌های شهرسازی «هوسمان» است.
این اقدامات که مستقیما بر شهرسازی عصر صنعت تاثیر گذاشت، با تمام عیوب و محاسنش با اجتماع زمان از هر لحاظ وفق می‌داد و به همین دلیل با موفقیت فوق‌العاده‌ای روبه‌رو شد، تا آنجا که به‌‌صورت رویه معمول تمام شهرهای اروپا درآمد و به‌خصوص پس از سال 1870 هر جا كه مسائل شهرسازی مشابهی پیش آمد روش او مورد تقلید قرارگرفت. در تمام شهرهای بزرگ كشورهایی كه بعد از فرانسه به جاده صنعت قدم نهادند، تقلید از نقشه‌ پاریس و به تعبیری «شهرسازی هوسمان گونه» مشهود است. 
هرچند بنا به تعبیر خود «هوسمان» اگر «ناپلئون» با دست پرجرات شاهانه خود تغییراتی كه در نقشه پاریس باید صورت می‌گرفت، رسم نكرده بود و او را تحت حمایت كامل خود قرار نمی‌داد، این همه تغییر و تحول در شهر پاریس بعید می‌نمود، اما ویژگی‌های شخصی «هوسمان» و زیركی و دوراندیشی، ظرفیت و استعداد و توجه به حقایق زمان و به‌خصوص شهامت و پیگیری وی درانجام اقدامات مذكور، بسیار تاثیرگذار بود. با این وجود، این اندیشه‌ها و طرح‌ها در چارچوب سیاست‌های شهرسازی معین با حمایت، تقویت و جوابگویی خواست‌های «ناپلئون سوم» توجیه می‌شوند و به عبارت دیگر، شخصیت بارز «هوسمان» تا حد زیادی مرهون شرایط سیاسی- اجتماعی دوره خود است که در قالب شدت عمل در پوزیتیویسم سیاسی تجلی یافت. موضوع آن است که دگرگونی‌های انجام شده به دست «هوسمان» از جهتی بسیار پیشتاز و متمایزند و از جهت دیگر، در آخرین تحلیل، وسیله‌ای برای جلوگیری از رشد تفکری نو، نیرومند و جامعه گرا هستند که در جهت عکس خواسته‌های «ناپلئون سوم» در حرکت بود. 
ناشر «خاطرات هوسمان» درسال 1890 می‌نویسد: «در نظر همه، پاریس زمان‌ ما، بیش از پاریس زمان امپراتوری به او تعلق دارد.» در واقع سیمای پاریس «هوسمان» برای كسی كه از نمایشگاه سال 1889 دیدن می‌كرد، خیلی واضح‌تر و مشخص‌تر از پاریسی بود كه در زمان خود او، در 1867 با بناهای نیمه تمام وخیابان‌های نیمه كاره‌اش به چشم
 می‌خورد.
منابع
1- بنه ولو، لئوناردو (1355). بنیادهای شهرسازی مدرن. ترجمه مهدی کوثر. تهران: دانشگاه تهران.
2- بنه ولو، لئوناردو (1357). تاریخ معماری مدرن. ترجمه سیروس باور. تهران: دانشگاه تهران.
3- توسلی، محمد (1388). طراحی شهری: هنر نو کردن ساختار شهر. تهران: محمود توسلی.
4- فلامکی، محمدمنصور (1374). بازنده سازی بناها و شهرهای تاریخی. تهران: دانشگاه تهران.
5- گیدئون، زیگفرید (1355). فضا، زمان و معماری. ترجمه منوچهر مزینی. تهران: دانشگاه تهران.
* پژوهشگر دکترای تخصصی شهرسازی، دانشگاه تهران

Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/784784/#ixzz3iQzrAqfb

ارسال توسط میلاد فیروزه
آرشیو مطالب
نظر سنجی
اگر شهر و تمدن دارای ریشه مشترك باشند. آیا میتوان گفت :”متمدن شدن“ به معنای ”شهری شدن“ است؟
صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ