تبلیغات
WIMIFIRE - مدیریت واحد شهری

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 7 دی 1393
یریت واحد شهری به معنای قرار گرفتن شهرداری در رأس همه امور اجرایی شهر، از خدمات‌رسانی تا توسعه و عمران نیست، بلكه نوعی از مدیریت یك پارچه و توانمند در همه نهادها و ارگان‌هایی است كه در بهبود مسائل و رفع مشكلات شهری به صورت موضوعی و موضعی می‌توانند نقشی مستقل یا مكمل داشته باشند. به عنوان مثال هنگامی كه از مدیریت واحد ترافیك، صحبت می‌شود این تصور وجود دارد كه قرار است شهرداری حلال مشكل ترافیك شهر تهران باشد در صورتی كه برای رسیدن به تهران بدون ترافیك نهادهای بسیاری باید در قالب مدیریت واحد ترافیك نقش ایفا كنند؛

از راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گرفته تا سازمان محیط زیست كه در نگاه نخست اصلاً به نظر نمی‌رسد كه نهادی تأثیرگذار در امر حل مشكلات ناشی برای ترافیك شهری است. حتی در این زمینه خودروسازان نیز دخیل و سهیم‌اند  و به‌اندازه خودروهایی كه هر روز روانه بازار می‌كنند، در مقابل ترافیك شهری پاسخگو هستند و باید سهمشان را از استفاده از ظرفیت‌های شهری بپردازند.

مدیریت واحد شهری شامل بخش‌های مختلف و متنوع بسیاری در شهر است. نمونه دیگری كه می‌توان به آن اشاره كرد بحث مدیریت آب و فاضلاب است كه آن هم به یك مدیریت واحد شهری نیاز دارد، از بازسازی نهرها و ایجاد شبكه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی گرفته تا ایجاد فاضلاب شهری و ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و پساب‌های شهری.

در بحث بازسازی بافت فرسوده شهری نیز چنین است؛ مگر شهرداری می‌تواند به تنهایی مشكل بافت فرسوده تهران را حل كند، در صورتی كه در مناطق جنوبی تهران بیش از 70 درصد املاك، قدیمی هستند و نیاز به نوسازی دارند. در این بخش هم نهادها و ارگان‌هایی چون وزارت مسكن و شهرسازی و بانك‌ها باید نقش ملی‌شان را در رفع این مشكل جدی تهران در كنار شهرداری ایفا كنند.

در بحث بهداشت و سلامت عمومی و ورزش هم شرایط چنین است و شهرداری نمی‌تواند به تنهایی سرانه‌های خدماتی و رفاهی شهر تهران را افزایش دهدتهران با همه ظرفیت‌های بالای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی‌اش نیازمند مدیریت واحد شهری با حضور همه سازمان‌ها و نهادهای تأثیرگذار در توسعه خدمات و عمران پایتخت است.

مدیریتی كه بتواند با ایجاد وفاق و وحدت رویه در برنامه و اجرا، ضمن كاستن از موازی‌كاری‌ها و جلوگیری از تحمیل بودجه و هزینه‌های اضافی بر شهر، گام‌های علمی و عملی برای به سامان رساندن فعالیت‌های حیاتی تهران بردارد

همشهری محله - 17
طبقه بندی: گرد آوری شده، 
ارسال توسط میلاد فیروزه
آرشیو مطالب
نظر سنجی
اگر شهر و تمدن دارای ریشه مشترك باشند. آیا میتوان گفت :”متمدن شدن“ به معنای ”شهری شدن“ است؟
صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ