تبلیغات
WIMIFIRE - تفکر شهر پایدار

امروز:

تفکر شهر پایدار

» نوع مطلب : گرد آوری شده ،

شهرسازی پایدار:

پایدار بودن یک جامعه انسانی به چه معناست؟ 

پایداری یک معنای نسبی دارد.

پایدار ماندن یعنی به جلو رفتن و ادامه دادن پایداری یك سمت و سو است نه یك مقصد.         

شهر پایدار شهری است كه حافظ و ارتقا دهنده رفاه اهالی چه در بلند مدت و چه در دوره متوسط می باشد كه در  ضمن بالاترین كیفیت زندگی از آن بدست می آید.  پایداری ایجاب می كند كه تصمیم گیری یكپارچه در نتایج اقتصادی و اكولوژی و اجتماعی خوب به اجرا  درآید.

پایداری محیطی به معنی حفظ سرمایه طبیعی است كه ایجاب می كند ما انسانها در مصرف مواد تجدید شونده و در مصرف آب و منابع انرژی حد و اندازه را رعایت كرده و بیشتر از انچه كه سیستم های طبیعی می توانند فراهم کنند مصرف نكنیم.  بعلاوه به یاد داشته باشیم كه نسبت مصرف ما از منابع یكبار مصرف بیشتر از نسبتی نباشد كه منابع پایدار تجدید شونده نتواند آنرا جبران كند بهترین مثال در این مورد نفت و سوخت فسیلی است كه پس از اتمام شدن دیگر تجدید نمی شوند.

بالاخره پایداری محیطی بمعنی رعایت این اصل مهم است كه نسبت آلاینده های پراكنده در جو و در دامن طبیعت هرگز بیشتر از ظرفیت جذب شدن آن آلاینده ها در هوا و آب و خاك و بیشتر از توان تصفیه طبیعتنباشد.

پایداری معنی نسبی دارد برچسب زدن یك شهر یا عرف استفاده از شهر) به عنوان اینكه شهر پایدار است و برچسب آن دگر كه شهر پایدار نیست كار درستی نیست . درتصویر زیر مفهوم كلی پایداری نسبی نشان داده شده است شهر سرشار از همه منابع و انرژی طبیعی مثل انرژی و غذا و آب وغیره دارند خروجی یا  درویی هایی زیاد مثل آلودگی حرارتی، فاضلاب، ضایعات گیاهی و غیره نسبت به شهر هم اندازه آن پایداری كمتری دارد.    

ایجاد وضعیت بهتر در پایداری نسبی یك شهر ایجاب میكند كه خصوصیاتی را كه در الگوی ورودی ها و خروجی ها اثر می گذارند ارزیابی كنیم. احتمالا در این راستا بایستی خاك و آب و انواع ساختمان  وسیستم های حمل و نقل و سازمان قضایی را لحاظ كرد سپس می توان پتانسیل تغییرات را حین نقشه كشیدن محوطه در ساختمان ها مورد ارزیابی قرار داد

 

اصول شهر پایدار:

1.                   تصمیمات امروز نبایستی آینده كودكان و نسل آینده و آنچه را كه در آینده برمی گزیند به خطراندازد. همه ما مسئول اعمال فردی و گروهی خود می باشیم.

2.                   منابع طبیعی بایستی عادلانه موثر مورد استفاده قرار گرفته و پایداری جامعه فداری پایداری جامعه دیگر نگردد.

3.                   استفاده از منابع تجدید شونده مورد تائید و تشویق ما است و ضمن استفاده از منابع غیرتجدید شونده بایستی به حداقل برسد. مصرف منابع تجدید شونده نبایستی بیشتر از میزان تولید تجدیدی آن شود.

4.                   برقراری  ارتباطات آزاد بین مردم و بخش اصناف و كلیه سطوح دولتی مهم اند. ما تنوع فرهنگی واقتصادی و محیطی را ارج می نهیم.

5.                   هر جامعه بایستی زمینه بهداشتی و حیاتی وبی خطری را برای تعامل انسان ها و تحصیلات واشتغال و تفریحات سالم و سرگرمی ها و توسعه فرهنگی فراهم كند.

6.                   پایداری به توانمندی جامعه اكوسیستم و یا به هر سیستم درحال فعالیت كنونی اطلاق می شود كه می تواند تا آینده نامعلوم ادامه فعالیت داده بدون اینكه بر اثر فرسایش و تهی شدن منابع كلیدی به حكم اجبار به سمت سقوط هدایت گردند.

 

توسعه پایدار به مفهوم حرکت بر محور انسان-محیط است و توسعه امکانات اقتصادی با توجه به ملاحظات محیطی و عدالت اجتماعی را مورد توجه قرار می دهد. توسعه پایدار پس از مشکلات ایجاد شده از توسعه صرفا اقتصادی پس از جنگ جهانی مطرح گردید. جایی که توسعه بی رویه باعث اختلافات طبقاتی و مشکلات زیست محیطی عدیده ای شده و مسیر توسعه به ابعاد محیطی و اجتماعی کمتر از اقتصادی بها داده بود.

با توسعه روزانه شهری شدن زندگی بشر مفاهیم مربوط به توسعه پایدار به این حیطه وارد گردید و توسعه پایدار شهر محصول نگاه های جدید به عدالت اجتماعی,فضایی و محیطی نسبت به شهر است. شهرها در سال 2020 جمعیتی معادل 75 درصد کل جهان را در عینی در خود جای خواهند داد که تقریبا 2 درصد از فضای شهری را در اختیار دارند. بنابر این این تراکم عجیب و بی سابقه جمعیت و نیاز عمومی به جذب منابع اساسی منجر به بهره برداری های غیر طبیعی از منابع محلی و استثمار منابع همسایگی خواهد شد. آثار این توسعه با پس ماند های غیر قابل پیش بینی به جای مانده از شهرها ادامه داشته و آلودگی ها و بیماری ها و گونه های زندگی حاشیه ای جدید محصول این توسعه خواهد بود.

 

اما توسعه پایدار شهری به عنوان جزئی از توسعه پایدار بر پایه استفاده معقول از منابع طبیعی استوار شده است و در این نوع توسعه ملاحظات سه گانه, محیطی, اقتصادی و اجتماعی در کنار هم لحاظ خواهد شد.بنابر این شهر پایدار برآمده از فرایند توسعه ای است که هنیت و امکان ارتقای همیشگی سلامت اجتماعی - اقتصادی بوم شناسانه شهر و منطقه را  فراهم کرده و این ذهنیت و امکان را به عینیت و اقدام مبدل ساخته است.

بنابر این راه کارهای زیر به عنوان راه کارهای توسعه پایدار شهری مطرح است :

1-  حداقل سازی پیامد های زیست محیطی

2- حداقل سازی مصرف منابع تجدید ناپذیر

3- بهره برداری از منابع تجدید پذیر

در این مسیر به ناچار سیاست هایی مثل کاهش اتکا به خودروی شخصی, افزایش فشردگی کالبدی در توسعه شهری, حفاظت و احیای نظام های طبیعی در شهر و منطقه پیرامونی, کاهش مصرف منابع و تولید آلودگی در شهر و منطقه, بهبود زیست پذیری اجتماعات بشری, پایندگی و تقویت اقتصاد شهری و اصلاح نظام اداری و حکمرانی شهری, بایستی اعمال شود تا شهر به سمت پایداری هدایت شود.

 

پیش فرض های توسعه پایدار شهری:

در راستای تحقق توسعه پایدار شهری می بایست شرایطی فراهم شود تا امكان بستر سازی توسعه پایدار انسانی و بهبود رفاه اجتماعی شهروندی، فراهم گردد كه در این بستر می توان به برقراری عدالت اجتماعی(هاروی، 1376: ص110- 99) طراحی اقلیمی هماهنگ با محیط زیست انسانی (بحرینی، شیعه، 1380)، تقویت ساختارهای همبستگی اجتماعی همچون تعهد و مسئولیت پذیری، تقویت بنیانهای اجتماعی و خانوادگی و احیای محیط زیست همگانی (بحرینی، 1378) وایجاد انتظام ساختاری در فضای شهری برای ادراك زیباشناختی و خوانایی شهری (كوین لینچ، 1381: ص12- 34) و بهبود بهره گیری از فضاهای شهری و افزایش رضایت شهروندی (بحرینی، 1378، ص98- 129) و یكپارچگی بخشی به ساختار بصری محیط و منظر شهری (گوردن كالن، 1377: ص64- 90) اشاره كرد.نوشته شده در : دوشنبه 29 دی 1393  توسط : میلاد فیروزه.    نظرات() .

Why does it hurt right above my heel?
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:12 بعد از ظهر
I'm gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit
this web site on regular basis to get updated from hottest gossip.
foot pain conditions
جمعه 16 تیر 1396 01:12 قبل از ظهر
I am so happy to read this. This is the kind of manual that needs to
be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs.

Appreciate your sharing this best doc.
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 02:37 قبل از ظهر
Hi there colleagues, its impressive piece of writing about tutoringand completely
defined, keep it up all the time.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:39 بعد از ظهر
Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am attempting to find
things to improve my website!I suppose its ok to use
some of your ideas!!
گروه پروانه
دوشنبه 5 مرداد 1394 01:24 بعد از ظهر
با سلام خدمت مدیر محترم وبلاگ
گروه پروانه برای افزایش بازدید وبلاگ شما اقدام به ارسال پیام به وبلاگها میکند.
اگر میخواید بازدید وبلاگتون افزایش پیدا کنه به ما سری بزنید.
موفق باشید!
سارا
یکشنبه 9 فروردین 1394 05:54 قبل از ظهر
سلام روز بخیر!

نوشته هات عالییییییه! حرف نداره!

منم یه وبلاگ ساختم سریال کره ای دوبله فارسی برای دانلود گذاشتم!

اگه خواستی بیا و ببین!

فعلا سریال های زیر آماده دانلود است :


1- افسانه جومونگ 2- سرزمین باد ها

3- افسانه دونگی 4- جواهری در قصر

5- سرزمین آهن 6- امپراطور دریا

7- تاجر پوسان


تمام سریال ها دوبله فارسی و کامل هستند!


اگر پیشنهاد و یا درخواست سریال داری توی نظرات برام بنویس


برای بهتر شدن وبلاگم به نظرت نیاز دارم!


حتما بیا!
پاسخ میلاد فیروزه : سلام. ممنون.به بلاگتون سر زدم ...امیدوارم بهتر و بهتر بشه هرروز
پاپ من
یکشنبه 2 فروردین 1394 05:45 قبل از ظهر
سلام دوست عزیز! وبلاگت خیلی زیباست!

یک پیشنهاد عالی برای کسب در آمد از وبلاگت دارم.

سیستم کسب درآمد پاپ من -- ثبت شده در ستاد ساماندهی

نرخ هر آی پی = از 60 تا 150 ریال

پاپ آپ اول = 30 ریال و دومی 30 ریال

تسویه حساب منظم و هفتگی

ابتدا وارد سایت شوید و ثبت نام کنید

بعد از ثبت نام وبسایت خودتون رو ثبت کنید تا تایید بشه

بعد یک کد در قالب وبلاگتون قرار میدید

بعد به ازای هر بازدید کننده 60 تا 150 ریال دریافت میکنید

همین حالا ثبت نام کرده و شروع به کسب درآمد کنید!

پرداخت منظم و شمارش بالا از مزیت های سایت ماست

کافی است امتحان کنید!

مطمئنم خوشتون میاد و راضی خواهید بود!


منتظرما!
کتاب آموزش مسائل جنسی و زناشویی برای اولین بار کاملا تصویری و عکسهای واقعی
یکشنبه 10 اسفند 1393 05:35 بعد از ظهر
به دنبال درخواست عده زیادی از متقاضیان قیمت کتاب به 2000 تومان کاهش داده شد
فقط برای چند روز
فرصت را از دست ندهید
برای خرید به همین آدرس بروید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر