تبلیغات
WIMIFIRE - آشنایی با مفاهیم زیباسازی - نشیمن شهری

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 17 مرداد 1392

آشنایی با مفاهیم زیباسازی - نشیمن شهری

آشنایی با مفاهیم زیباسازی - نشیمن شهری

پیكره یا سطحی افقی متناسب از سطح زمین است كه در محیط عمومی شهر برای نشستن مورد استفاده قرار میگیرد. هدف از نشستن، معمولا رفع خستگی، گذراندن اوقات فراغت، ارتباط اجتماعی، و لذت بردن از چشم انداز اطراف است.

نیمكتها و سطوح نشیمن برای استفاده چند نفره ساخته میشوند. با توجه به سروكار داشتن گروههای مختلف مانند كودك، بزرگسال ، كهنسال، معلول ... ، طرح نشیمن بایستی از جامعیت كافی برای خدمات رسانی مناسب برخوردار باشد.

سطوح نشیمن بعنوان یك عامل بصری، در صورت طراحی صحیح و رعایت الگوهای شهری و استانداردها میتواند در ارتقاء كیفیت بصری، زیبایی محیط و رضایت شهروندان بسیار موُثر باشد.

نشیمنهایی كه در مكانهای كم رفت و آمد و در مجاورت مناظر قرار میگیرند نیاز بیشتری به راحت بودن دارند و آنها كه برای نشستنهای كوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد می تواند ساده تر بوده و از انعطاف پذیری بیشتری در فرم و طرح برخوردار باشد. فرم نیمكت باید با محیط استفاده هماهنگ باشد و زوایا و ابعاد آن مطابق با بدن استفاده كننده و راحتی او طراحی گردد. نوع طراحی و چیدمان نیمكتها باید به گونه ای باشد كه موجب توسعه روابط اجتماعی شود.

نشیمن به عنوان یكی از تجهیزات شهری با انعطاف پذیری خود به لحاظ تركیب بندی و چیدمان در فضا ی شهر می تواند جلوه های جذاب و متنوع ایجاد كرده،از یكنواختی و كسالت محیط جلوگیری كند. 

نشیمن با ترکیب وسایل کاربردی و تزئینی همچون گلدان، روشنایی و ... در ایجاد مناظر زیبا و كاهش خشكی محیط تاثیرگزار است و میتواند بیشتر مورد استفاده مردم قرار گیرد.

 طبقه بندی: نمای شهر،  منظر،  هویت، 
برچسب ها: آشنایی با مفاهیم زیباسازی - نشیمن شهری،
ارسال توسط میلاد فیروزه
آرشیو مطالب
نظر سنجی
اگر شهر و تمدن دارای ریشه مشترك باشند. آیا میتوان گفت :”متمدن شدن“ به معنای ”شهری شدن“ است؟
صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ